5 NAJHORŠÍCH POTRAVÍN PRED SPANÍM

Výživa
Autor
Miriam Drobná

Vyvarujte sa pred spaním týmto jedlám, ktoré môžu zničiť vašu postavu a dokonca aj spánok. Tu je našich 5 páchateľov.

5 Najhorších potravín pred spaním

Nie je žiadna hanba, že ti v noci príde chuť na snack. Ak si ale nedáš pozor a malý snack sa zmení na jednu vysoko kalorickú bombu, môžeš si pokaziť nie len formu ale aj ohroziť zdravie a pokojný spánok.

Je to kvôli nesprávnej voľbe potravín, ktoré tvoje telo nie je schopné spracovať počas spánku a preto sa ti ukladajú do tukových zásob. Ich spracovanie je pre telo namáhavé, čo spôsobuje, že nemáš pokojný spánok. Preto je dôležité vedieť, ktoré potraviny by si mal/a večer zo stravy vylúčiť a naopak, ktoré potraviny by si mal/a jesť pre správne fungovanie a udržanie svalovej hmoty.

1. Čokoláda

V posledných rokoch sa čokoláda stala veľmi obľúbenou maškrtou aj v oblasti fitness. Je to preto, lebo tmavá čokoláda obsahuje telu prospešné antioxidanty, ktoré dokázali pomôcť odstrániť celý rad chorôb.

Buď však opatrný: kúsky horkej čokolády môžeš jesť počas dňa, ale nie večer pred spaním. Čokoláda je prirodzeným zdrojom stimulantov, ako je napríklad kofeín a teobromín, ktorý mení tvoj nervový systém a preto sa v noci budíš, otáčaš a nemáš pokojný spánok. Dobrý spánok je ale nevyhnutný pri budovaní postavy podľa tvojich predstáv.

Počas spánku telo uvoľňuje anabolické hormóny ako testosterón a rastový hormón, a tým dochádza k obnove výrazného množstva svalových tkanív. Ak teda ješ čokoládu pred spaním, zbytočne tým len odďaľuješ naplnenie tvojich cieľov.

Namiesto toho skús: Karob

Podobne ako kakao, karob pochádza z hájov tropického stromu Ceratonia siliqua. Má sladkú, čokoládovú chuť podobnú horkej čokoláde, s tým rozdielom, že je bez kofeínu, takže nebudeš večer musieť počítať ovečky. Rovnako ako horká čokoláda, karob obsahuje veľké množstvo antioxidantov a vitamíny, ako napríklad vitamíny skupiny B, vápnik, horčík, draslík, železo, mangán, chróm a meď.

2. Zemiakové lupienky

Niečo slané k romantickému pozeraniu filmov vo dvojici? Zemiakové lupienky určite nie, ak je tvojim cieľom pevné, vyrysované bruško. Tuk v kombinácii so soľou a cukrom, ktorý sa nachádza v zemiakovom škrobe určite nie je tou správnou kombináciou pred spánkom.

Ich konzumáciou si koleduješ o zvýšeným rizikom vzniku obezity, vysokého krvného tlaku alebo ischemickej choroby srdca. Neskoro večer, keď tvoj metabolizmus funguje slimačou rýchlosťou, a ty mu dáš porciu lupienkov, tvoja hladina cukru sa zvýši rýchlosťou Usian Bolta a uloží sa vám v podobe tukových zásob.

Namiesto toho skúste: Domáci popcorn

Zatiaľ čo slaný popcorn z obchodu je kalorickou bombou, domáci popcorn nie je zlý nápad. Pomalé trávenie uhľohydrátov, nachádzajúcich sa v pukancoch pracuje na prenose aminokyseliny tryptofánu do mozgu, kde sa používa na produkciu spánku indukujúceho neurotransmitera serotonínu.

Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že nie je múdre jesť jedlá bohaté na sacharidy krátko pred spaním, čím pukance sú, takže ak ich porciu obmedzíš na maximálne tri šálky, ktoré obsahujú okolo 90 kalórií, máš vyhraté.  93 kalórií v troch šálkach obyčajného popcornu to robí víťazom. Pri ich príprave obmedz soľ, poprípade úplne vynechaj.

Strava tvorí 70% úspechu pri posilňovaní, zvyšok predstavuje cvičenie. Cvičenie však nefunguje bez správneho stravovania. Pozrite si naše stravovacie plány!

3. Ľadový zabijak formy: Zmrzlina

Či už máš rad/a nanuky alebo smotanovú zmrzlinu, večer sa jej určite vyvaruj.
Z väčšej časti obsahuje zmrzlina dvojkrídlovú pochúťku. Pre jedného, vane z Chunky Monkey a iné zmrzliny odrôd sú často balené s cukrom, ktoré môžu prispieť k prírastku tuku.
Vysoký obsah nezdravých tukov v tomto ľadovom potešení nakopne tvoj systém natoľko, že nebudeš mať pokojný spánok, a tak tvoje telo nebude schopné dostatočne zregenerovať po namáhavom tréningu. Navyše zmrzlina je plná cukru, ktorý môže prispieť k prírastku tuku.

Namiesto toho skúste: Tvaroh s chia semienkami

Tvaroh obsahuje množstvo kazeínových bielkovín, ktoré sa pomaly trávia. To znamená, že konzumácia tvarohu večer pomáha postupne dodávať  tvojmu telu aminokyseliny počas spánku, a tým zabezpečuje udržanie svalovej hmoty.

Vysoké množstvo rozpustných vlákien obsiahnutých v chia vytvorí gél v tvojom čreve a tým sa jednoduchšie uvoľňovania anabolické aminokyseliny z tvarohu.

Chia sú tiež bohaté na vlákninu, ktorá vás zasíti a pomôže ti držať ruky preč od chlebníka.

4. Praclíky alebo tyčinky

Je ťažké sa odolať pokušeniu chrumkavých praclíkov alebo tyčiniek. Veď sú určite lepšie ako mastné čipsy, či nie? Napriek tomu sa ukázalo, že sa nám ich neoplatí jesť neskoro večer.

Problémom je biela spracovaná múka, obsiahnutá v praclíkoch, ktorá im dodáva vysoký glykemický index. To môže nielen podporiť ukladanie tuku počas noci, kedy sa tvoj metabolizmus spomaľuje, ale aj zvýšiť  krvný tlak, ktorý tiež môže narušiť tvoj zdravý spánok.

Je tiež veľmi ľahké stratiť prehľad o tom, koľko kalórií si zjedol/la: balíček bude prázdny, skôr ako si to uvedomíš.

Namiesto toho skús: Lupienky z morských rias

Áno, vážne, morské riasy! Nemusia byť iba v sushi. Jedlá z morských rias, ako napríklad lupienky, sú vyrobené z pražených morských rias, takže sú plné chrumkavej umami chuti, ktorá je veľmi návyková.

V 10 takýchto lupienkoch je asi 30 kalórií, takže sa nemusíš hanbiť ak zješ aj celé balenie. Nehovoriac o tom, že sa naplníš vitamínmi a minerálmi, ktoré sa prirodzene nachádzajú v týchto daroch mora.

Energeticky účinné skupinové cvičenie

5. Ovocný jogurt

Vlož lyžicu do ochuteného jogurtu zo supermarketu a čaká ťa nevítané prekvapenie: veľa cukru.

Ako si už zistil/a, cukor určite nie je náš večerný kamarát pri budovaní krásnej postavy.

Hlavným dôvodom je, že častokrát je namiesto reálneho ovocia ako sú čučoriedky alebo jahody v týchto jogurtoch priveľa rafinovaného cukru.

Namiesto toho skúste: biely jogurt s vanilkovým extraktom

Výhodou bieleho jogurtu je, že ti dodá dostatok bielkovín na tvorbu svalov bez zbytočných spracovaných cukrov. Môžeš si vybrať grécky alebo islandský jogurt pre ešte väčší bielkovinový obsah.

Vmiešaj vôňu extraktu z vanilky bez kalórií a okamžite vytvoríte chutné a zdravé potešenie.