TVAROH

ČO SÚ BIELKOVINY

Výživa, Zdravie
Autor
Miriam Drobná

ČO SÚ BIELKOVINY?

V tele človeka sa nachádzajú vo viacerých formách a sú súčasťou všetkých tkanív, ktoré majú svoje funkcie. Bielkoviny alebo aj proteíny sú nielen základným stavebným kameňom všetkým živých organizmov, sú zložkou hormónov a protilátok vyskytujúcich sa v reakciách imunitného systému a zodpovedné sú aj za stavbu svalových vlákien.

Čo sú bielkoviny?

 

Stavebné zložky bielkovín

Čo sú bielkoviny si vysvetlíme podrobnejšie v tomto článku. Každá bielkovina je zložená z ešte menších častí – aminokyselín, ktoré sa spájajú peptidovou väzbou a vytvárajú proteínový reťazec v procese zvanom proteosyntéza. Z hľadiska potrieb organizmu ich môžeme rozdeliť na esenciálne a neesenciálne. Neesenciálne aminokyseliny dokáže organizmus syntetizovať sám zo základných stavebných prvkov. Esenciálne aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu svalových vlákien, je potrebné prijať v potrave samostatne. Telo ich totiž nedokážeme vytvoriť, obsah esenciálnych aminokyselín ovplyvňuje biologickú hodnotu danej bielkoviny. A ktoré aminokyseliny do tejto skupiny patria? Ide o valín, leucín, izoleucín, metionín, threonín, fenylalanín, lyzín, tryptofán. 

RECEPTY SPORT HOUSE TRNAVA
KURACIE PRSIA

Nahradia rastlinné zdroje živočíšne?

Na túto tému prebieha v ostatnom čase množstvo diskusií. S rozmachom vegánstva a rastlinnej stravy sa snažíme zistiť, či sú rastlinné zdroje vhodnou alternatívou a dokážu nahradiť živočíšne zdroje. V čom spočíva rozdiel a na čo by vegáni nemali zabúdať? Strava založená na rastlinných zdrojoch neobsahuje plnohodnotné zdroje bielkovín, teda nemá potrebné spektrum aminokyselín. Zjednodušene povedané, spektrum aminokyselín v svalovej hmote sa líši od toho, ktoré nájdeme v rastlinných zdrojoch bielkovín. Okrem toho obsahujú ďalšie látky, ktoré komplikujú využiteľnosť bielkovín organizmom. Správnou prípravou a kombinovaním rastlinných zdrojov sa však dá týmto problémom vyhnúť. Naopak, živočíšne zdroje obsahujú kompletné zastúpenie esenciálnych aminokyselín. 

RECEPTY SPORT HOUSE TRNAVA
STEAK

Rastlinné zdroje bohaté na bielkoviny 

Medzi rastlinné potraviny bohaté na proteíny patrí napríklad tempeh, tofu, šošovica, cícer či sója. Obsahom proteínov dokážu pozitívne prekvapiť i jednobunkové sladkovodné riasy, ako sú chlorella či spirulina. V prípade, že chcete zaradiť do svojho jedálneho lístka potravinu, ktorá obsahuje slušné množstvo proteínov a vlákninu zároveň, zamerajte sa na ovsené vločky. Nedostatku bielkovín sa teda nemusíte obávať ani v prípade, že ste sa rozhodli pre vegánsku alebo vegetariánsku diétu

RECEPTY SPORT HOUSE TRNAVA
GRILOVANÉ TOFU

Chýbajú telu proteíny?  

V predchádzajúcich riadkoch sme spomínali, že proteíny sú jedným z troch základných pilierov našej výživy. V prípade, že ich neprijímame dostatok, nastáva problém. Pre príjem proteínov platí totiž jedno základné pravidlo: čím sme aktívnejší, tým väčší obsah bielkovín vo svojej strave potrebujeme. Prvými varovnými znameniami, že sa vo vašej strave nenachádza dostatok proteínov, je lámavosť nechtov, vypadávanie vlasov i celkovo zhoršený stav pokožky. Pridružiť sa môže aj zhoršenie imunitného systému, ktoré spôsobí vyššiu náchylnosť k infekciám. Podceňovať by ste nemali ani zvýšenú únavu. Ak deficit bielkovín v potrave pretrváva, dochádza k strate svalovej hmoty. 

RECEPTY SPORT HOUSE TRNAVA
LOSOS

Prebytok bielkovín v strave

Na druhej strane, aj nadmerný príjem bielkovín sa ukazuje ako nesprávny krok. Prejavuje sa najmä bolesťami brucha a hnačkou v prvých štádiách. Dlhodobo vysoký príjem proteínov by mohol viesť k poškodeniu obličiek u ľudí, ktorí trpia ochoreniami tohto orgánu. Jedna zo štúdií potvrdila, že strava s vysokým podielom bielkovín nemá žiadne škodlivé účinky na hladinu lipidov v krvi a na funkciu pečene a obličiek.

 

Preklad štúdií: Bronislava Špaková

Edit: Michaela Krivdová