Autor
Sona

OPÄŤ SME SA DOČKALI PRETEKOV – SPARTAN TRIFECTA WEEKEND

Akých pretekov sme sa dočkali?

Opäť sme sa dočkali! COVID-19 a s ním spojené opatrenia na Slovensku a v okolitých štátoch nám na dlhší čas nedovolili postaviť sa na štart akýchkoľvek pretekov, vrátane Spartan race. Posledný Spartan race, ktorý bol na Slovensku povolený, sa konal v septembri 2020. Odvtedy sme si síce svoje sily nemohli zmerať medzi sebou na pretekoch, no o to intenzívnejšie sme sa mohli na tie ďalšie pripraviť. Všetci sme s malou dušičkou dúfali, že už v júni 2021 vo Valčianskej doline budeme môcť odštartovať a všetkým ukázať ako nás korona vytrénovala.

SPARTAN RACE

A ako som trénovala na preteky ja☺?

Nakoľko muselo byť fitness centrum Sport House, ako aj ostatné fitká v Trnave, zatvorené, silové tréningy a rovnako aj rôzne kardio cvičenia boli presunuté do domáceho prostredia☺. Moje tréningy mal pod palcom môj 19-mesačný tréner, ktorý už ani zďaleka tak nespolupracuje ako keď bol ešte malé, poslušné bábätko. Ale všetko sa dá, keď sa chce! Aj keď niektoré dni nebolo odtrénované podľa predstáv, každý tréning (aj ten najmenší), sa ráta! Samozrejme, že príprava na Spartana zahŕňa aj beh a preto keď bola príležitosť a „varovka“:D, išla som si zabehať. Keďže nemám dobre vyvinutý orientačný zmysel, sama som mohla behať iba tam, kde to dobre poznám a na trailrun-y do lesov ma brával môj milovaný manžel☺. Som rada, že spoločný trailrun sa u nás stal víkendovým zvykom.

No ale poďme späť k pretekom☺! Na tento víkend boli hlásené extrémne vysoké teploty. Tentokrát predpoveď meteorológom vyšla a veľké horúčavy nás naozaj veľmi potrápili a ešte viac vysilili. V takýchto prípadoch netreba zabúdať na pitný režim, nespoliehať sa iba na stánky s vodou rozmiestnené na určitých miestach popri trati, ale zabezpečiť si určite hydrovak (camelbak) a mať vodu stále k dispozícii.

Aký program bol v sobotu na SPARTAN RACE ?

Celý víkend to vo festival aréne žilo už od skorého rána. V sobotu bol na pláne BEAST, t.j. najdlhšie preteky. Sobotné preteky boli zaradené do CEU horskej série roku 2021. Táto séria zahŕňa vybrané preteky organizované v rámci CEU, ktoré spĺňajú jedno základné kritérium, a to minimálne prevýšenie pretekov musí byť 1200 m. Všetci bežci, ktorí úspešne dobehnú do cieľa, dostanú na týchto vybraných pretekoch namiesto klasickej finišerskej medaile špeciálnu horskú lokalizovanú medailu

Dnes bolo teda pre nás nachystaných krásnych cca 22 kilometrov po valčianskych kopcoch s prevýšením 1356 m a s 34 prekážkami. Organizátori dobre vedeli, že behať v takých horúčavách nie je sranda a preto pre nás pripravili zopár osviežujúcich prekvapení☺. Najviac som ocenila cca 1 km dlhý úsek, ktorý sme bežali cez potok. Na zahodenie tiež nebolo plávanie v priehrade, či podliezanie pod ostnatým drôtom, ktorý bol natiahnutý tesne nad zurčiacim potôčikom:D.

Celé preteky sa mi išlo veľmi dobre, no najkrajší pocit ma čakal v cieli, keď mi na krk zavesili krásnu medailu vyrobenú špeciálne na tieto preteky. Bola to láska na prvý pohľad☺!

Aký bol program v nedeľu na SPARTAN RACE

Uf, v nedeľu ráno sa vstávalo veru horšie ako deň predtým. Cítila som dokonca aj také svaly, ktoré som ani nevedela, že existujú:D. No, ale bolo sa treba poriadne rozcvičiť a ísť opäť s odhodlaním na štart. V nedeľu boli na pláne dvoje preteky – SUPER a SPRINT. Doobeda sme si odbehli 12 km s prevýšením 812 m a 29 prekážkami a poobede sme pretekový víkend zavŕšili krásnymi 6,5 km s prevýšením 502 m a 24 prekážkami. Znova sme sa poriadne vykúpali v miestom potoku a priehrade, no myslím, že práve toto osvieženie väčšina pretekárov ocenila. Do pamäti sa nám mnohým vryl strmý úsek trate, na ktorý sme sa museli vyškriabať. Poviem Vám, v tom teple to bola ozaj makačka!

Po pretekoch SUPER som si pod nechtom na palci pravej nohy objavila veľký pluzgier (typický pre trialových bežcoch zo zbehov z kopcov), ktorý pod tlakom tenisky stále viac a viac bolel. Musím priznať, že posledné preteky mi dali poriadne zabrať, hoci boli najkratšie. Okrem toho, že sa únava dostavila v poriadnej dávke, som si na boľavý palec na nohe hodila cca 30-kilovú guľu. Au! Tieto preteky mi veru vyhŕkli aj slzy od bolesti a únavy. O to bola väčšia radosť v cieli!

Aj napriek všetkým bolestiam, modrinám, odreninám, pluzgierom a podobným záležitostiam, hodnotím tento víkend na výbornú. Opäť som si dokázala, že je vo mne oveľa viac sily ako si myslím! S moji mužom sme si opäť medzi sebou troška zasúťažili a nazbierali kopec nových zážitkov☺!

Aká je najlepšia príprava na SPARTAN RACE?

Do prípravy na preteky Spartan odporúčam okrem behu po rovine a do kopca zaradiť aj silové cvičenia, ktoré vám pomôžu vybudovať svalstvo na ľahšie zdolanie prekážok.  Viac zdolaných prekážok = menej angličákov, ktoré dokážu človeka poriadne vysiliť. Určite odporúčam navštíviť skupinové cvičenia v SPORTHOUSE, najmä INSANITY a TRX. Z vlastnej skúsenosti viem, že tieto skupinovky sú super, či už na budovanie kondície, ale aj na posilňovanie. Na regeneráciu a elimináciu celulitídy je super  LYMFODRENÁŽ, pri ktorej si aj výborne oddýchnete.