Po premene krásna nevesta

PO PREMENE KRÁSNA NEVESTA

Motivácia, Premena, Výživa, Zdravie
Autor
Miriam Drobná

Zaslúži si obdiv! Možno ju poznáte z nášho fitka a ak nie, je najvyšší čas sa zoznámiť.

Po premene krásna nevesta

Soňa Nižňanová začala pracovať na svojej postave v programe „Vyformuj sa“. Dnes je trénerkou Insanity,, TRX Systém, Trampolínky a veľkou motiváciou pre všetkých, ktorí túžia po zmene.

Po premene krásna nevesta
Po premene krásna nevesta

Koľko sa ti podarilo schudnúť počas programu ,,Vyformuj sa„?

Počas programu sa mi podarilo schudnúť úžasných 22 kilogramov a stále si svoju váhu držím.

Pamätáš si na svoje začiatky? 

Moje začiatky boli veeeľmi veeeľmi ťažké, bojovala som sama so sebou. Už dlhšie som chodila 3-4krát do týždňa na Trampolínky, ktoré som si veľmi obľúbila, ale nestačilo to, vôbec sa mi nedarilo schudnúť. Musela som niečo zmeniť, keď som chcela zhodiť prebytočný tuk a spevniť postavu, inak by som neschudla. Myslela som si, že to čo robím, bude stačiť na dosiahnutie môjho cieľa, ale nestačilo. Nepravidelná strava a kalorické jedlá zanechali stopy na mojej postave a rozhodne som to nechcela nechať tak. Obrátila som sa na trénerov v Sport House a doporučili mi program ,,Vyformuj sa“, ktorý je zameraný na formovanie postavy a redukciu hmotnosti. Neverila som, že stačí tak málo zmeniť a môžem vyzerať tak, ako vyzerám teraz. Pred programom som absolvovala meranie na prístroji Tanita, kde mi zmerali hodnoty tuku, svalov, vody, viscerálneho tuku a tiež metabolický vek. Bola to veľká motivácia dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Súčasťou programu je aj jedálniček, ktorý som poctivo dodržiavala. Cvičenie s osobným trénerom som striedala s hodinami Insanity a TRX. Počas kurzu som chodila cvičiť 4-5krát do týždňa. Dnes chodím cvičiť skoro každý deň a dá sa povedať, že som sa stala závislou na športe, pretože keď nie som vo fitku, na hodine Insanity, TRX alebo Trampoínkach, tak behám, korčuľujem alebo bicyklujem.

Ktoré cvičenia sú v SportHouse tvoje najobľúbenejšie?

Ako som už spomínala, najskôr som navštevovala Trampolínky

, ktoré milujem doteraz ! Momentálne však trávim viac času na hodinách Insannity a TRX Systém , ktoré v Sport House predcvičujem. V mojom tréningovom programe patrí miesto aj silovému tréningu v posilňovni.

Súčasťou programu je aj lymfodrenáž, chodila si aj na ňu?

Samozrejme, lymfodrenáž je moja obľúbená procedúra, pretože počas nej si vždy oddýchnem, naberiem nové sily a viem, že je výborná na rozprúdenie lymfatického systému, prevenciu a liečbu celulitídy a má aj detoxikačné účinky. Po tréningu je dobrým pomocníkom proti svalovej horúčke.

Ako si upravila stravu? Vylúčila si niečo z jedálnička, poprípadne, čo do tvojho jedálnička pribudlo?

Čo sa týka stravy, je veľmi ťažké povedať, čo je zdravé a čo je nezdravé. Ja by som skôr slovo „zdravé“ nahradila slovom „nutrične hodnotné“. Najdôležitejšou zásadou pri chudnutí je, aby človek viac energie vydal, ako prijal. Treba si kontrolovať množstvo prijatých kalórií, vyberať si nutrične hodnotné potraviny (tie by mali tvoriť 80% tvojho jedálnička) a výsledok sa zaručene dostaví. Je pravda, že aj ja som si prešla rôznymi fázami kým som pochopila, na akom princípe to skutočne funguje. Spočiatku som myslela, že schudnem a už nikdy nepriberiem, ak úplne vylúčim zo svojho jedálnička bielu múku a biely cukor. Bála som sa dať do úst aj maličký kúsok pečiva a myslela som, že ak ho zjem, do rána znova priberiem. Teraz sa na tom  schuti zsmejem. Taktiež si veľa ľudí myslí, že tou správnou cestou je, ak sa vzdajú príloh, ako sú ryža, zemiaky a pod. Ale veď pokiaľ sa ti zmestí do tvojho denného kalorického príjmu tých 150 g ryže, na ktoré máš práve chuť, vôbec nič nepokazíš, kĺudne si ju daj. Ja milujem ryžu a neviem si predstaviť, že by som ju nemala jesť. Nemusíš nič zo svojho jedálnička úplne vylúčiť, ale sleduj si svoj kalorický príjem, prijímaj v dostatočnom množstve bielkoviny, tuky aj sacharidy a hýb sa! Ja, aby som vedela, čo zjem a z čoho sa skladá moja strava, tak si varím a jedlo si pripravujem na 1-2 dni dopredu (krabičkovanie milujem). Samozrejme, že navštevujem sem-tam aj reštaurácie a doprajem si jedlo, ktoré neviem presne kaloricky odhadnúť, ale to je predsa normálna vec! A čo som si teda vôbec nikdy nemyslela, je to, že budem milovať pečenie! Koláčiky, torty a podobné maškrty z vyberaných a kvalitných surovín.

S odstupom času si určite uvedomuješ aké chyby si v minulosti robila. Odporučila by si aj ostatným, čomu by sa mali vyvarovať?

Veľmi dôležité je CHCIEŤ a robiť všetko preto, aby to tak bolo. Netreba sa vzdávať, keď nevidíme očakávané výsledky, tie prídu postupne. Netreba sa báť, lebo strach je najväčší nepriateľ. Zapamätaj si, robíš to pre seba a nie pre druhých! Ja som si prešla počas môjho života asi všetkými možnými diétami, no vždy keď som diétu prestala držať, tak sa všetky stratené kilá na mňa zase nalepili. Diéty sú hlúposť, ale pokiaľ si to človek neuvedomí sám, tak to nepôjde. Toto veľmi dobre poznám. Treba si však dávať pozor aj na to, aby sa človek z toho „nezbláznil“. Ak chudneš a nie si jeden deň v kalorickom deficite, neznamená to, že do rána priberieš všetky stratené kilá naspäť! Všetko treba s mierou. Ak náhodou nevieš aký by mal byť tvoj denný kalorický príjem, obráť sa na trénerov v Sport House a môžu ti vypracovať jedálniček na mieru. Na základe merania na prístroji Tanita ti vedia presne vypočítať tvoj bazálny metabolizmus a podľa toho nastavia kalorický príjem s tréningom presne podľa tvojich potrieb. Stačí si určiť svoj cieľ a ísť rovno za ním.

 

Po premene krásna nevesta
Po premene krásna nevesta

Ako sa zmenil tvoj život? Sebavedomie? Ako ťa vníma okolie?

Konečne môžem povedať, že som spokojná sama so sebou (aspoň na 90 %, lebo ktorá žena je so sebou spokojná na 100 %?:D). Viem, že vždy je čo zlepšovať, ale konečne nastala tá chvíľa, kedy sa nehanbím obliecť do plaviek, dokonca sa teším na leto, kedy môžem ukázať tú tvrdú drinu, ktorú som si poctivo odmakala.

A čo nákupy oblečenia? Máš z nich väčšiu radosť?

Milujem nakupovanie oblečenia!!! Pohľad na seba v zrkadle je oveľa krajší, vymenila som veľkosť 40-42 za 34-36.

Čo sa ti najviac páčilo na programe „Vyformuj sa“? Aký bol prístup trénerov?

Program „Vyformuj sa“ bol skutočne mojim odrazovým mostíkom a veľmi veľa ma naučil. Tréneri v Sporthouse sú naozaj super, venujú sa každému klientovi a vždy sa snažia pomôcť ako najviac vedia. Veľmi sa mi páčilo, že tréningy som si mohla nastaviť tak, ako mne vyhovovali a v prípade, ak som tréning nestihla, dal sa nahradiť novým. Rada Vás uvidím a budem sa tešiť, ak budem aj ja Vašou osobnou trénerkou a zacvičíme si spolu.

Po premene krásna nevesta
Po premene krásna nevesta

Je ešte niečo, čo by si chcela zmeniť?

Stále chcem a budem na sebe „makať“. Meniť nechcem nič, len sa stále udržiavať vo forme. Konečne som si našla cestu, ktorá ma napĺňa energiou, pozitívnym myslením a pochopila som, že keď človek chce, dá sa to zvládnuť. Aj cez slzy a bolesť stále pokračovať a nevzdávať sa! Stretávam sa aj s negatívnymi reakciami na moje nové JA, ale tie sa snažím filtrovať a cením si každú pochvalu a obdiv. Dôležité je, aby to človek robil len pre seba a robil hlavne to, čo napĺňa jeho, aby bol sám spokojný, vyrovnaný a sršal dobrou energiou.